پوشش پلی یوریا (polyurea) الاستومری است که محصول واکنش یک جزء ایزوسیانات و یک جزء ترکیب رزین می‌باشد . ایزوسیانات می‌تواند در طبیعت به صورت بودار یا چربی دار یافت شود. ایزوسیانات می‌تواند منومر، پلیمر، یا هر نوع دیگر از واکنش ایزوسیانات، شبه پری پلیمر یا یک پری پلیمر. پری پلیمر، یا شبه پری پلیمر، می‌تواند از رزین‌های پلیمری، یا یک رزین پلیمری هیدروکسیل خاتمه ساخته شده‌است.

خواص پلی یوریا

پوشش پلی یوریا چند خاصیت مهم دارد: -یکپارچه و بدون درز اجرا می‌شود -آب‌بند است -استحکام بالا بخاطر پیوستگی ساختار پلیمری در حالت جامد -ضد انفجار -الاستیک -انعطاف‌پذیر -ضریب اصطکاک بالا -عدم عبور نور -مقاوم در برابر خوردکی و سایش

موارد کاربرد

سیستم‌های کفپوش پلی یوریا محبوب‌ترین سیستم برای نصب و راه اندازی با قابلیت چرخش سریع هستند. مزایای دیگر سیستم‌های کفپوش پلی یوریا در دسترس بودن آن‌ها است. پلی یوریا بسیار با دوام و عالی برای استفاده در مناطق با ترافیک بالا محسوب می‌شود. پلی یوریا با فرمول انعطاف‌پذیری که دارد کف پوش مناسبی برای محافظت از اشیاء و سطوح می‌باشد. از موارد کاربرد کفپوش پلی یوریا – ضد ضربه کردن ساختارهای نسبتاً شکننده – آب‌بند کردن هر مکان با کف مستحکم (روی کف‌های خاکی یا مایع به راحتی نمی‌توان این پوشش را استفاده کرد) – آب‌بند کردن استخرها و آبنماها – ایجاد اتاق امن در مقابل زلزله از مباحث جدید ایمنی ساختمان در مقابل زلزله – پوشش کشتی‌ها و شناورهای سطحی و زیر سطحی – ضد انفجار کردن ستادهای عملیات جنگی – کفپوش پارکینگ، سالن‌ها، عرشه – خودروسازی

فرمولاسیون

پلی یوریا معمولی شامل ترکیب شیمیایی چند عنصر می‌باشد. قسمت A مایعی چسبناک و تیره رنگ به نام ایزوسیانات (Isocyanate) است. قسمت B معمولاً مخلوط رزین آمین (Polyamine) نامیده می‌شود. هنگامی که مایعات کاملاً با یکدیگر مخلوط شده، آن‌ها را در یک واکنش شیمیایی فوری وارد می‌کنند که چسبناک و در نهایت جامد می‌شود. این واکنش بسیار سریع است و به‌طور معمول در عرض چند ثانیه خشک می‌شود. عمل نهایی معمولاً تا ۲۴–۴۸ ساعت طول می‌کشد، با این حال ممکن است بسته به فرمول و ویژگی‌های مخلوط خاص این طولانی یا کوتان شدن این زمان‌ها متفاوت شود.

استفاده از انواع مختلف یا حجم‌های مختلف، از ایزوسیانات، پلی، یا آمین پلی استر، extendersهای زنجیره ای و دیگر مواد افزودنی می‌تواند اثر قابل توجهی بر روی خواص فیزیکی و ویژگی‌های نهایی پوشش پلی یوریا بگذارد.

نحوه اجرا

نحوه اجرا بسیار مشابه اجرای پوشش پلی یوریتان است.

اجرای با دستگاه کمپرسور

پارت A و B توسط دستگاه‌های متصل به کمپرسور با هم ترکیب می‌شوند و با فشار هوا روی سطح پاشیده می‌شوند. سطح کار باید کاملاً خشک و عاری از گرد و غبار باشد.